Historia Titanica

Historia Titanica nie należy do tych z dobrym zakończeniem. Stanowi ją przede wszystkim tragiczny rejs po Atlantyku, który pochłonął około 1500 ludzi.

Titanic miał dwóch braci: starszego Olympica i młodszego Brytanica. Wszystkie trzy kolosy wybudowano w stoczni Parland and Wolf znajdującej się w stolicy Irlandii - Belfaście. Budowę Titanica zaczęto w 1909 roku. Pracowało przy nim 15 tysięcy ludzi. Olimpia i Titanica zwodowano prawie równocześnie. Były to najwyższe konstrukcje w Belfaście.Dopiero 31 grudnia 1911 roku kiedy Titanica osadzono na wodzie zamontowano na nim potężne kominy z których trzy były używane a czwarty miał tylko podkreślić potęgę statku. Olimpic odbył swój dziewiczy rej zanim jeszcze powstał Titanic. Nazwa statku pochodzi od mitycznych tytanów. Nie ma w tym nic dziwnego ponieważ statek był naprawdę potężny. Każdy etap prac był dokładnie nadzorowany. Titanic był wyposażony w wodoszczelne grodzie które podczas przebicia burty miały zapewnić mu bezpieczeństwo. Twórcą statku jak i jego braci była Thomas Andrews.

Kapitanem Titanica został Edward J. Smith. Posiadał on nieskalaną reputację i doświadczenie. 2 kwietnia 1912 roku Titanic opuścił stolicę Irlandii, a 8 dni później miał się odbyć dziewiczy rejs giganta. Pojawił się jednak problem z dostawami węgla ze względu na strajk górników.

Kiedy już wszystko się ułożyło Titanic mógł wyruszyć w drogę z portu w Southampton. Pasażerami Titanica stali się najbogatsi ludzie świata. To właśnie specjalnie dla nich przygotowano ekskluzywne kajuty na górnych pokładach statku. Dolne kajuty zajęli trochę mniej bogaci pasażerowie, a na samym dole znaleźli się pasażerowie tak zwanej klasy trzeciej. Byli to zazwyczaj emigranci z Europy bądź zwyczajni ludzie szukający szczęścia za oceanem. Byli najliczniejszą grupą i to z nich czerpano największe zyski. Traktowano ich jednak jak zwierzęta i podczas katastrofy odcięto im drogę ucieczki skazując tym samym na pewną śmierć.11 kwietnia 1912 roku Titanic z ponad dwoma tysiącami pasażerów na pokładzie rozpoczął swój rejs przez Atlantyk. Nic nie zapowiadało zbliżającej się tragedii. Operatorzy zostali poinformowani o występowaniu gór lodowych jednak nikt się tym nie przejmował bo przecież Titanic miał być niezatapialny. Jednym z celów wyprawy było pobicie rekordu prędkości przebycia drogą morską Atlantyku dlatego kazano zwiększyć prędkość. Kolejne depesze o zbliżających się górach lodowych także są ignorowane.

Galeria

Titanic pod wodą 1 Titanic pod wodą 2 Titanic pod wodą 3

 

Design downloaded from Free Templates - your source for free web templates